Дитина в інформаційному просторі

Діти дошкільного віку, які часто дивляться телевізор, гірше розуміють переживання навколишніх людей і свої власні, з’ясували американські вчені. Це стосується і тих малюків, які просто проводять поруч із телевізором багато часу, поки він ввімкнений. При цьому навіть освітні телепрограми  погано впливають на психологічний стан. Проте вихід із ситуації все ж є.

Ще в дитячому віці у людини розвивається здатність сприймати як власні переживання, так і переживання інших людей. Це так звана модель психічного, або теорія розуму ( theory of mind). Найважливіші її аспекти формуються до трьох – п’яти років. Моллі Шарп і її колеги з Університету штату Огайо (США) вперше вивчили, як перегляд телевізора позначається на «моделі психічного» дітей.

Дослідники запросили до участі в експерименті 107 дітей віком від півтора до трьох років і їхніх батьків. Вчені запитували батьків, скільки годин дитина проводить біля телевізора: дивиться його, грається або займається поряд із ним, поки він ввімкнений. Батьки також відповідали на запитання, чи обговорювали вони з дитиною думки і почуття телегероїв, побачених малюком.

Діти ж отримували завдання, засноване на «моделі психічного»: учені в ході різних ігрових тестів перевіряли, чи розуміє дитина, що в навколишніх людей можуть бути переконання і бажання, які відрізняються від її власних . З’ясувалося, що ті юні учасники експерименту, у яких в кімнаті був телевізор і які дивилися його частіше або проводили поруч із ним більше часу, справді погано розуміли психічний стан інших людей.

За матеріалами сайту http://pedpresa.com.ua